Vijačka voštinová (Galleria mellonella) žije so včelami vo voľnej prírode v úzkej spolupráci. Tento motýľ, dlhý 8 až 16 mm s rozpätím krídel 38 mm,sa totiž počas svojho húsenicového štádia prevŕtava do starých plástov, ktoré včelia rodina po niekoľkých generáciách plodu necháva v stromovej dutine. Takto opustené hniezdo húsenice poupratujú, lebo tu popri vosku nájdu aj ostatky peľu a medu. Po skonzumovaní starého diela vzniká nová možnosť osídliť túto dutinu ďalším včelím rojom. Včelári chápu tohoto motýľa veľmi negatívne, lebo včelie dielo v rámikoch mimo úľa je terčom pre vijačku a ak raz nájde chutný zdroj vosku bez dozoru už ho nik nezachráni.
Schopnosť vijačky voštinovej stráviť včelí vosk priniesla koncom 19. storočia možnosť liečiť tuberkulózu, keďže je táto pľúcna baktéria chránená voči našej imunite voskovým obalom. Ilja Iljič Mečnikov, preskúmal túto skutočnosť a vynašiel účinný liek na túto chorobu. Objavil tiež fagocytózu, schopnosť bielych krviniek pohlcovať choroboplodné zárodky a za svoj výskum imunitného systému získal Nobelovú cenu za medicínu.
Pôvodca tuberkulózy, mykobaktéria Kochov bacil, mohol byť podľa Mečnikova zničený tráviacimi enzýmami lariev, ktoré konzumujú včelí vosk (ide konkrétne o Enzým Ceráza). Nemýlil sa. Extrakt z lariev ,alebo v silnejšej verzii hovienok vijačky voštinovej skutočne pôsobí protituberkulózne. A nielen to. Má silný antibakteriálny účinok, zlepšuje drenážnu funkciu priedušiek, efektívne sa používa pri liečení bronchitídy, pneumónie a bronchiálnej astmy. Má kladný vplyv na látkovú výmenu: znižuje hladinu cukru v krvi, zabraňuje uloženiu tukov v pečeni a stenách krvných ciev, znižuje hladinu cholesterolu. Preto je najväčší benefit tinktúr z tohto motýľa čistiaci a to hlavne na tepnový a žilový systém, kde sa už po krátkom čase upravuje krvný tlak na optimálne hodnoty.
Pomáha pri ochoreniach centrálnej a periférnej nervovej sústavy, ale i srdcovo-cievneho systému, pečene, pankreasu pri cukrovke, reumatizme či dermatologických ochoreniach, akými sú psoriáza, furunkulóza, atrofické jazvy a preležaniny.
Pôsobí blahodarne po chirurgických zákrokoch po infarkte myokardu a nesmieme zabudnúť na jeho užívanie v gynekologickej praxi, kde sa ním bojuje proti niektorým druhom neplodnosti a patológiám v tehotenstve.
Záverom len treba dodať, že väčšina ľudských patogénov ma dočinenia s voskom vo svojom ochrannom systéme. Patria tam aj mnohé druhy spôsobujúce onkologické ochorenia. Mnoho rokov nečinne hybernujúce ložiská tohto ochorenia enzýmom štiepiacim vosk neuniknú. Strašiak dnešnej doby covid a jemu podobné vírusy, ktoré napádajú respiračný systém sú tiež z vosku.
Či už je neaká diagnóza alebo nie, mať čisty krvný obeh je benefitom na nezaplatenie hlavne pre srdce, ktoré ide nonstop celý život. No a či sa trápi alebo nie je na každom z nás. Ak včelárite, alebo sa o včelie produkty zaujímate a kupujete si napríklad med priamo od včelára, zaujímajte sa akým spôsobom boli včelstvá ošetrované. Chov včiel a apiterapia sú úzko späté a každý včelár má byť znalý toho, aký úžitok jeho včely prinášajú pre ľudské telo, a preto zastávame teóriu, že zdravé a silné včely dávajú pre nás zdravé včelie produkty.