Pestrec mariánsky je známy aj ako Ostropestrec mariánský, Silybum marianum (L.). Je to veľmi zdravá bylinka, ktorej pôvod je na Kanárskych ostrovoch. V našom klimatickom pásme sa dá pestovať ako okrasná rastlina. Dozrieva koncom septembra, kedy sa v plode tvorí látka silymarín, ktorá pomáha k prečisťovaniu pečene a k regenerácii pečeňových buniek pečeňovej membrány. Plody Pestreca mariánskeho obsahujú komplex bioflavonoidov nazývaný silymarín, ktorý je ešte silnejším antioxidantom ako vitamíny C a E, čím chráni pečeňové bunky pred jedovatými látkami vyvolávajúcimi zápal pečene.
Silymarín zvyšuje odolnosť bunkovej membrány proti prenikaniu vírusových toxínov a hepatotoxických látok, má regeneračné účinky na pečeňové bunky, čo súvisí s jeho schopnosťou podporovať proteínovú syntézu. Obsahuje aj silybín, silydianín, silychristín, menej je taxifolínu, kvercetínu a kempferolu. Úlohou Pestreca je regenerácia pečeňových buniek pečeňovej membrány. Ak sa dopracujeme k funkčnej pečeňovej membráne, tak zdravotné problémy typu Cirhóza, Steatoza, zlé krvné a pečeňové testy, zväčšená pečeň, zažívacie problémy, problémy so stolicou, kožné ochorenia včetne akné, metastázy na pečeni, stukovatelá pečeň, syndróm vyhorenia, únava, migrény, endometrióza, alergie ale i problémy v črevnom trakte, ako i udržanie si normovanej váhy budú minulosťou. Pestrec má nesmierne významný prínos pre náš organizmus, je to silný antioxidant, čo znamená, že spomaľuje starnutie a bráni vzniku civilizačných ochorení.
Vyprodukovaný med sa vyznačuje výraznou sladkou chuťou. Ide o raritný druh medu svetlej oranžovo-žltej farby. V pomerne veľkom množstve obsahuje silymarín, ktorý je ešte silnejším antioxidantom ako vitamíny C a E, čím chráni pečeňové bunky pred jedovatými látkami vyvolávajúcimi zápal pečene.
Fyzikálno – chemické vlastnosti medu
Farba: oranžovo-žltá Vôňa a chuť: čistá, medová bez cudzích pachov a príchutí Nečistoty: bez nečistôt
Voda: 17,00 % (max. 18%) Fruktóza: 36 g/100g Glukóza: 32g/100g Sacharóza 0,8 g/100g (max. 5)